Sublime Text: zwinny edytor kodu

okno programu Sublime Text

Rzadko piszę o zamkniętym oprogramowaniu jednak w przypadku Sublime Text warto zrobić wyjątek. Edytor ten to kawał porządnie wykonanej roboty, dzięki której i my możemy stworzyć coś ciekawego. Czym więc jest Sublime Text? Jak twierdzą sami autorzy jest to edytor kodu, znaczników i prozy. Jednak daleko mu do prostych narzędzi kojarzonych z systemowym notatnikiem. Jest to raczej prawdziwy kombajn, który mimo wszystko nie zniechęca mnogością opcji. Edytor obsługuje wszystkie popularne języki programowania i składnie, np.: C++, CSS, HTML, Java, Markdown, PHP, Python, SQL i wiele innych. Niestety oficjalnie dostępny jest tylko w angielskiej wersji językowej. Na dłuższą metę nie powinno to być problemem, bo podobno „najważniejszym językiem dla programisty jest język angielski”.

Sublime Text na zajęciach

Postanowiłem wykorzystać Sublime Text na zajęciach z projektowania stron internetowych, które prowadzę wśród studentów. Siłą rzeczy więc wykorzystujemy niewielki wycinek możliwości jakie oferuje edytor. Podczas kursu studenci poznają podstawy HTML i CSS, a na koniec tworzą własną stronę z wykorzystaniem tych technologii. Na początku wymieniamy cechy, jakimi powinien charakteryzować się dobry edytor HTML:

  • domykanie znaczników,
  • kolorowanie składni,
  • kodowanie polskich znaków w standardzie UTF,
  • kreatory ułatwiające generowanie części kodu,
  • sprawdzanie poprawności wygenerowanego kodu.

Sublime Text spełnia wszystkie te wymagania jak również oferuje dużo więcej.

Możliwości

Sublime Text to aplikacja wieloplatformowa, co jest szczególnie ważne w przypadku osób pracujących w różnych środowiskach. Co prawda większość moich studentów korzysta z systemu Windows ale ja sam preferuję Linuksa. Nie ma to jednak większego znaczenia bo program wygląda i działa tak samo na wszystkich obsługiwanych platformach (OS X, Windows, Linux). Edytor można pobrać i testować za darmo, jednak do profesjonalnego użytku wymagany jest zakup licencji. W tym momencie pojedyncza licencja kosztuje 80 dolarów, co nie jest zbyt wygórowaną kwotą.

Jeśli chodzi o interfejs użytkownika to program obsługuje karty, mini-mapę, edycję pełnoekranową, podświetlanie składni, oraz autozapis. Edytor obsługuje system wtyczek, które znacząco rozbudowują i tak już imponujący zestaw opcji. Aplikacja w dużym stopniu automatyzuje naszą pracę poprzez makra, snippety (fragmenty kodu), i domykanie znaczników. Dodatkowo, możemy skorzystać z narzędzia multiselect i jednocześnie edytować wiele fragmentów kodu. Działa to podobnie do „znajdź i zamień” znanego z edytorów tekstu (MS Word, LibreOffice Writer).

Na skróty

Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że aplikacja pozwala pójść na skróty i oszczędzić sporo czasu przy pisaniu. I tak zamiast wpisywać ręcznie szablon dokumentu HTML wystarczy że:

  1. wybierzemy składnię HTML: myszką w prawym dolnym rogu lub wybierając Tools → Command Palette → Set Syntax: HTML
  2. wpiszemy początek tagu <html>, zatwierdzimy Enterem, i gotowe!

Swoją drogą warto bliżej zapoznać się z narzędziem Command Palette (Ctrl+Shift+P) bo to właśnie ono zostanie z nami na dłużej. Znajdziemy tam każdą opcję programu, wtyczki, snippety, itd. Nie pamiętasz w którym miejscu menu jest jakaś opcja? Wciśnij Ctrl+Shift+P i poszukaj. Przykładowo tworząc proste strony często musimy dodać jakieś fragmenty testu. Wyszukujesz „Lorem Ipsum”, zatwierdzasz Enterem, i „wypełniacz” wstawiony. Początkowo niektórzy kursanci zapominają o domykaniu znaczników. Można to zrobić ręcznie, ale można też skorzystać z automatyki. W przypadku Sublime Text odpowiednia opcja znajduje się tu: Edit → Tag → Close Tag. Albo jeszcze szybciej za pomocą klawiatury: Alt+.(kropka). To oczywiście nie koniec sztuczek ale na razie niech to wystarczy. Chyba nie muszę was dłużej namawiać. Zapraszam na oficjalną stronę projektu: https://www.sublimetext.com/ Happy coding!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *