5 niezbędnych aplikacji dla Windowsa, Maca i Linuksa

Chinese girl
Photo by Dan Lee (CC BY-NC-ND 2.0)

…za które nie zapłacisz ani grosza. Co więcej, w większości przypadków są to narzędzia typu open source. Ponieważ mowa tutaj o programach wieloplatformowych, bez trudu uruchomisz je na swoim ulubionym systemie operacyjnym. Przejdźmy zatem do rzeczy. Oto 5 aplikacji, które musisz mieć na swoim komputerze.

1. Firefox / Chrome

Bo czymże byłby komputer bez internetu? Obecnie najpopularniejsze przeglądarki to Firefox i Chrome. Firefox to przeglądarka w pełni otwarta dlatego wymieniam ją jako pierwszą. Chrome natomiast jest oprogramowaniem zamkniętym czerpiącym kod z projektu Chromium. W Chrome podoba mi się możliwość synchronizacji zakładek, rozszerzeń, aplikacji, etc. dzięki czemu moje stanowisko pracy jest takie samo na różnych urządzeniach (i pod różnymi systemami).

2. VLC

Systemy operacyjne są zazwyczaj wyposażone w taki czy inny odtwarzacz multimediów. To czy dany odtwarzacz spełnia swoje zadanie to już zupełnie inna bajka. Ileż to ja miałem przygód z Windows Media Playerem… Niedziałające kodeki? Standard. Napisy do filmów? Zapomnij. Rozwiązaniem tych bolączek jest VLC, wieloplatformowy odtwarzacz, który poradzi sobie z najbardziej egzotycznymi plikami audio i wideo.

3. LibreOffice

Tym razem pakiet biurowy, który w przeciwieństwie do MS Office działa na wielu platformach. Fakt, że ustępuje on nieco pakietowi Microsoftu, chociażby w kwestii wygody użytkowania. Jednak bez problemu sprawdzi się w większości domowych i biurowych zastosowań. LibreOffice domyślnie zapisuje dokumenty w otwartym formacie ODF (Open Document Format) ale poradzi sobie też z większością plików generowanych przez MS Office (np. doc, docx, ppt, etc.) Nie wyobrażam sobie komputera bez zainstalowanego pakietu LibreOffice.

4. GIMP

Każdy z nas musi od czasu do czasu edytować jakiś obraz. Nawet jeśli chodzi tylko o przycięcie zdjęcia. Wiele stron internetowych (wliczając serwisy społecznościowe) oferuje nam możliwość prostej obróbki zdjęć. Co jednak jeśli chcemy zrobić to sami bez dzielenia się naszymi zdjęciami ze światem? Z pomocą przychodzi GIMP, który nie tylko przytnie nasze obrazy ale też pozwoli nałożyć ciekawe filtry. Może nie jest tak rozbudowany i profesjonalny jak Photoshop ale wątpię aby przeciętny użytkownik potrzebował czegoś lepszego.

5. Thunderbird

I na koniec coś dla zwolenników tradycyjnych aplikacji pocztowych. Jeśli preferujesz taką formę interakcji ze skrzynką pocztową (lub wieloma skrzynkami) to nie znajdziesz lepszego darmowego narzędzia. Thunderbird to po prostu pozycja obowiązkowa.

2 myśli na temat “5 niezbędnych aplikacji dla Windowsa, Maca i Linuksa

  1. Inkscape jest dostępny na wszystkie trzy wymienione środowiska i dla wielu użytkowników powinien w pełni wystarczyć do tworzenia grafiki wektorowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *