Czy znasz te mity na temat Linuksa?

girl
Photo by Dan Lee (CC BY-NC-ND 2.0)

Po sieci krąży wiele mitów związanych z Linuksem. Mitów, które swój początek mają jeszcze w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych. Pomyśl jak Linux wyglądał jeszcze 10-15 lat temu. Użytkownik, który wówczas planował przesiadkę z Windowsa miał przed sobą poważne zadanie. Sama aktualizacja systemu była koszmarem. Nie wspomnę nawet o wyglądzie pulpitu, który potrafił odrzucić największego zapaleńca. A teraz spójrz jak Linux wygląda dzisiaj. Czasy paskudnych ikon minęły. Twórcy dystrybucji prześcigają się w tworzeniu coraz piękniejszych pulpitów. Jednak zmiany nie kończą się tylko na wyglądzie. Obsługa Linuksa w roku 2015 niewiele różni się od obsługi innych systemów. Jeśli myślisz, drogi czytelniku, że Linux jest dla ciebie za trudny to pomyśl jeszcze raz. Czy nie jest to jeden z tych pradawnych mitów, które trzymają cię z daleka od Linuksa? Jakie jeszcze mity nie pozwalają ci wypróbować systemu z pod znaku pingwina? Niektóre z nich znajdziesz poniżej.

Nie przywykłem do tego interfejsu

Zabawne. Mówią tak ludzie, którzy bezproblemowo przełączają się między Androidem, iOSem, Windowsem i Makiem. Ci sami ludzie na nowo uczą się obsługi komórki, gdy Google lub Apple wprowadza zmiany w swoich urządzeniach. To tylko inny interfejs więc porzuć wymówki i zacznij klikać. Nie potrzebujesz do tego doktoratu.

Aktualizacja Linuksa jest zbyt trudna

To zadziwiające, że ludzie wciąż tak myślą. Proces aktualizacji jest dziś wyjątkowo prosty. Zwłaszcza Ubuntu (i jego pochodne) na tyle uprościło ten proces, że każdy sobie poradzi. Dodatkowo, w przeciwieństwie do Windowsa, nie będziesz za każdym razem proszony o zrestartowanie komputera po zakończonej aktualizacji.

Linux nie ma aplikacji, których potrzebuję

Nie obwiniaj od razu Linuksa. Wina leży raczej po stronie programistów, którzy nie tworzą oprogramowania wieloplatformowego. Fakt, większości z nas wystarczy przeglądarka internetowa. Jednak niektórzy potrzebują oprogramowania od konkretnego dostawcy. Jeśli nie ma tego oprogramowania pod Linuksem, nie jest to wina samej platformy. Chcesz korzystać z ulubionego programu wraz z bezpieczeństwem, niezawodnością i opłacalnością jaką daje Linux? Skontaktuj się z developerami i zasugeruj stworzenie wersji na Linuksa.

Rozwiązywanie Linuksowych problemów jest nieintuicyjne

Pozwól, że zadam ci pytanie. Czy rozwiązywanie problemów pod Windowsem jest intuicyjne? Naprawdę? Prawda jest taka, że jeśli pracujesz na Windowsie prawdopodobnie poradzisz sobie z problemem. Przede wszystkim dlatego, że znasz tę platformę. Jeśli jednak chcesz się za to zabrać na poważnie, to rozwiązywanie problemów z Linuksem okaże się nawet prostsze. Do dyspozycji masz logi systemowe (zajrzyj do /var/log). Poza tym, Linux rzadko się psuje sam z siebie. Domyślny system uprawnień sprawia, że poważne uszkodzenie systemu to nie lada wyzwanie.

90% użytkowników nie instalowało żadnego systemu operacyjnego

To tylko częściowo prawda. Większość użytkowników nie instalowało Windowsa. Jednak ostatnio, wielu z nich było w stanie zaktualizować Windowsa do ‚dziesiątki’. Teraz przynajmniej wiedzą jak to jest przejść na nową wersję. Jeśli zaś chodzi o instalację Linuksa to okazuje się, że cały proces przypomina instalację programu, a przecież większość z nas ma takie doświadczenie. Gdyby zlecić użytkownikowi instalację Windowsa lub Linuksa na komputerze bez systemu to jego sukces lub porażka nie będzie zależała od danej platformy. Śmiem jednak twierdzić, że większości użytkowników będzie łatwiej zainstalować Linuksa.

Nowi użytkownicy nie poradzą sobie z Linuksem

Fałsz. A do tego bzdura. Nowi użytkownicy są przyzwyczajeni do technologii. Używają smartfonów, obsługują skomplikowane witryny, i wiele więcej. O dziwo, Linuksowy pulpit jest równie klikalny jak ten znany z Windowsa.

Jest jeszcze wiele innych mitów nt. Linuksa, które można obalić. Ale chyba już wiesz o co mi chodzi. Jeśli jeszcze nie wypróbowałeś Linuksa, polecam abyś dał mu szansę. Pobierz obraz ISO wybranej dystrybucji (np. Linux Mint), wypal go na płycie lub pendrivie, i uruchom komputer z tego nośnika. Będziesz mile zaskoczony tym jak łatwy w obsłudze jest twój nowy system.

A teraz przyznaj się… jakie mity przeszkadzają ci w poznaniu Linuksa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *