screenFetch, czyli garść informacji o systemie

Dodajmy, że chodzi o informacje wyświetlane w oknie terminala. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które zwykły żyć bez terminala… o nic się nie martw, nie będą ci potrzebne żadne magiczne zaklęcia. Wszystko sprowadza się do jednego polecenia screenfetch i gotowe. Wszelkie ciekawostki dotyczące twojego systemu pojawią się w oknie konsoli, jak na obrazku poniżej.

screenfetch

No dobrze, ale jak to zainstalować? Dobre pytanie, gdyż programu nie znajdziesz np. w centrum oprogramowania Ubuntu / Mint. W lepszej sytuacji są użytkownicy Manjaro / Arch, bo tutaj skrypt znajduje się w głównym repozytorium. Jednak dla początkujących użytkowników Linuksa nawet sprawa tak oczywista jak instalacja programu może okazać się nie lada wyzwaniem. Pozwól, że pomogę. Zakładam, że korzystasz z Ubuntu lub jego pochodnych (Linux Mint, elementary, itp.) Otóż screenFetch znajduje się w osobnym repozytorium, które musisz najpierw dodać. Najszybciej dokonasz tego otwierając terminal (spokojnie, nie gryzie) i wklejając po kolei polecenia:

sudo add-apt-repository ppa:djcj/screenfetch

Teraz należy wpisać swoje hasło i zatwierdzić klawiszem Enter.

Następnie odświeżamy listę pakietów:

sudo apt-get update

W końcu możemy zainstalować program:

sudo apt-get install screenfetch

Po instalacji wystarczy wydać polecenie screenfetch i cieszyć się informacjami o naszym systemie. Jeśli interesują cię dodatkowe opcje programu (nie ma ich zbyt wiele), wystarczy wpisać screenfetch -h. Po myślniku podajemy parametry aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *