Czy Linux jest dla Ciebie? (część 3)

Photo by Dan Lee (CC BY-NC-ND 2.0)
Photo by Dan Lee (CC BY-NC-ND 2.0)

Dlaczego Linux?

Bo to my powinniśmy kontrolować nasze narzędzia pracy a nie odwrotnie. Pozwólcie, że posłużę się pewną analogią.

Czy zjadłbyś zawartość opakowania nie wiedząc co się w nim znajduje? Nawet jeśli zawiera składniki, na które jesteś uczulony lub których po prostu nie lubisz? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, ten artykuł nie jest dla ciebie.

Jeśli twoja odpowiedź brzmi ‘nie’ to dlaczego nie miałbyś zastosować podobnego rozumowania do świata cyfrowego? Dlaczego miałbyś używać oprogramowania, którego ‘składniki’ są ukryte i stanowią potencjalne zagrożenie?

W świecie zamkniętego oprogramowania to producent kontroluje twój cyfrowy świat. Producenci dyktują co możesz a czego nie możesz zrobić z ‘twoim’ komputerem. Zamknięte programy (nie wszystkie, ale pewności nie mamy) posiadają backdoory, które mogą być wykorzystane do śledzenia i monitorowania użytkownika.

Czy czułbyś się komfortowo wprowadzając się do domu, który jest na podsłuchu i wyposażony jest w kamery śledzące każdy twój ruch? Ja na pewno nie chciałbym zamieszkać w takim miejscu.

Na ratunek przychodzi Linux i narzędzia open source. Ponieważ kod tych aplikacji jest otwarty i rozwijany w sposób transparentny, możesz być pewny, że robią to do czego zostały stworzone (i nic ponad to). Jako programista możesz podejrzeć kod źródłowy i sprawdzić co dzieje się ‘pod maską’.

Linux i open source gwarantuje bezpieczeństwo twojego komputera. Twoje dane nie są narażone na wyciek, a twój system operacyjny jest praktycznie odporny na wirusy.

Najlepszą rzeczą w Linuksie jest to, że promuje dzielenie się wiedzą zamiast ją ograniczać. Zamiast trzymać pod kluczem informacje dotyczące działania aplikacji, Linux i open source daje nam pełny dostęp do tej ogromnej bazy wiedzy.

Na koniec jeszcze jedna odpowiedź na pytanie “dlaczego Linux?”: to się po prostu opłaca. Linux to oszczędność nie tylko dla osób prywatnych, ale także dla firm.

W ostatniej części podpowiem w jakich sytuacjach Linux nie jest odpowiednim wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *