Nuvola Player: muzyka z chmury na pulpicie

Nuvola Player

Jeszcze do niedawna byłem sceptycznie nastawiony do usług oferujących muzykę w chmurze (np. popularne Spotify). Jednak wraz z udostępnieniem Google Play Music w Polsce (koniec maja 2014) sytuacja zaczęła się zmieniać. Krótko mówiąc w ciągu miesiąca próbnego przekonałem się do tego typu usług. W modelu abonamentowym zamiast posiadać muzykę na własność (np. w formie plików mp3) uzyskujemy dostęp do całej biblioteki muzycznej danego usługodawcy. Jeśli korzystasz z jakiegoś serwisu oferującego muzykę w chmurze to ten wpis powinien Cię zainteresować.

O ile w przypadku Spotify jest dostępna aplikacja na Linuksa to nie wszystkie serwisy oferują dedykowany odtwarzacz. Ciekawym rozwiązaniem jest Nuvola Player, który obsługuje kilka serwisów, m. in. Spotify, Google Play Music, Deezer, Amazon Cloud Player (i parę innych). Zasada działania programu jest dosyć prosta: otwarte zostaje osobne okno z wybranym serwisem muzycznym, całkiem jak w przeglądarce, z tą różnicą, że dostajemy pełną integrację z pulpitem. Oznacza to obsługę klawiszy multimedialnych, ikonę w trayu, powiadomienia, itp. Program posiada własną wersję wtyczki flash, wciąż wymaganej przez niektóre serwisy.

Nuvola Player możemy zainstalować w Ubuntu 14.04 / Linux Mint 17 wpisując w terminalu kilka poleceń.

1. Dodajemy repozytorium ze stabilnymi wydaniami Nuvola:

sudo add-apt-repository ppa:nuvola-player-builders/stable

2. Aktualizujemy informacje o pakietach:

sudo apt-get update

3. Instalujemy Nuvola Player wraz z wtyczką flash:

sudo apt-get install nuvolaplayer nuvolaplayer-flashplugin

Przy pierwszym uruchomieniu będziemy mogli wybrać nasz ulubiony serwis. Niestety program nie jest w pełni spolszczony. Jednak korzystanie z niego jest na tyle proste, że nie powinno to stanowić problemu. Miłego odsłuchu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *