Co nowego w Linux Mint 17?

Pod koniec maja ukazała się nowa wersja Linux Mint o numerze 17 i nazwie kodowej “Qiana”. W związku z tym wydarzeniem chciałem zwrócić waszą uwagę na kilka nowości i usprawnień, dzięki którym korzystanie z systemu staje się wygodniejsze. Skupię się na wydaniu ze środowiskiem Cinnamon, bo właśnie z tego wydania aktualnie korzystam i to tutaj pojawiło się wiele zmian na lepsze. Cinnamon to tradycyjne podejście do pulpitu, w którym nie brakuje nowoczesnych rozwiązań. Linux Mint oferuje jeszcze jedno oficjalne wydanie. Mowa o MATE, które jest forkiem znanego i lubianego niegdyś Gnome 2. MATE polecałbym raczej na słabsze komputery bo nie jest tak “odpicowane” i wymagające jak Cinnamon. Poniżej omawiam najciekawsze według mnie elementy Linux Mint 17 (Cinnamon Edition).

Ustawienia systemowe

ustawienia

Okno ustawień systemowych zawiera wszystko to co potrzebne przeciętnemu użytkownikowi. Każdy znajdzie tu coś dla siebie więc warto zajrzeć do poszczególnych zakładek i dostosować system do swoich potrzeb. Polecam zwłaszcza Aktywne narożniki (domyślnie wyłączone), Desklety i Motywy.

Języki

jezyki

W ustawieniach systemowych możesz między innymi łatwo zarządzać pakietami językowymi, a więc instalować lub usuwać obsługę danego języka. Jest to narzędzie przygotowane specjalnie dla środowiska Cinnamon 2.2

Zasoby oprogramowania

repozytoria

Kolejne narzędzie zaprojektowane przez twórców Linux Mint, dzięki któremu ustawisz najszybszy serwer lustrzany lub dodasz PPA bez zaglądania do terminala. Najbardziej podoba mi się fakt, że przy zmianie serwera lustrzanego program automatycznie mierzy prędkość serwerów i wyświetla ich listę od najszybszych do najwolniejszych.

Menu

odinstaluj

Jedną z cech charakterystycznych Linux Mint jest tradycyjne menu. W najnowszej odsłonie przywrócono drobną lecz bardzo przydatną (zwłaszcza dla nowicjuszy) funkcję Odinstaluj. Klikając prawym przyciskiem myszy na nazwie programu możesz go szybko odinstalować.

Aplet dźwięku

muzyka

Ikona regulacji głośności zmienia się w “nutkę” gdy uruchomisz jakiś odtwarzacz multimediów. Po kliknięciu w tę “nutkę” zobaczysz informacje o aktualnie odtwarzanym utworze i będziesz mógł sterować odtwarzaczem. Wygodne, czyż nie?

Menedżer aktualizacji

kernel

Miętowy menedżer aktualizacji również doczekał się zmian. Jedną z nich jest możliwość instalacji oraz usuwania jądra Linuksa. Jeśli należysz do grona mniej doświadczonych użytkowników na pewno spodoba Ci się informacja o tym, który kernel jest w danym momencie polecany przez twórców systemu. Aby otworzyć powyższe okno w menedżerze aktualizacji wybierz Widok –> Jądra Linuksa.

Strategia LTS

Na koniec zostawiłem sobie chyba najciekawszą nowinę z miętowego podwórka. Otóż twórcy Linux Mint zdecydowali się oprzeć swój system na Ubuntu 14.04 LTS i przez najbliższe 2 lata (tj. do wydania następnej wersji o wydłużonym wsparciu) Mint będzie pracował na tej samej bazie. Mówiąc prościej, dla zwykłego użytkownika oznacza to dużo większą stabilność oraz prostsze aktualizacje do nowych wydań. Najprawdopodobniej kolejne wersje systemu będą oznaczone numerami 17.1, 17.2, itd., aż do wydania następnej wersji LTS za 2 lata.

A co Tobie najbardziej się podoba w Linux Mint?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *