Żegnaj Windows XP, witaj Ubuntu

Linux Inside

8 kwietnia bieżącego roku Microsoft zakończy wsparcie dla wysłużonego Windows XP. Co to oznacza? Przeczytaj: http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/end-support-help

Microsoft jako firma dba o ciągły dopływ gotówki a zatem z powyższej strony nie dowiesz się o alternatywach dla systemu Windows. Kasa musi się zgadzać. MS zwyczajnie nie chce tracić lojalnych klientów, którzy nie widząc innej możliwości będą zmuszeni zakupić nowszą wersję systemu. Mało tego, prawdopodobnie będzie się to wiązało z zakupem nowego sprzętu. Komputery, na których wciąż jest zainstalowany Windows XP to zazwyczaj antyki (starsze niż 5 lat), które nie poradzą sobie z aktualnym Windows 8.1.

Czy jesteś w stanie podać 1 solidny powód dla którego warto przejść na Windows 7/8 lub kupić nowy komputer? Ja nie. Za to mogę Ci przedstawić 10 powodów dla których warto wypróbować Linuksa.

 1. Super szybki: czas uruchomienia systemu to przeważnie poniżej minuty a czas zamknięcia poniżej 15 sekund.
 2. Bezpieczny: nie musisz się martwić włamaniami do systemu.
 3. Wolny od wirusów: nie musisz używać żadnych programów antywirusowych.
 4. Super stabilny: zapomnij o formatowaniu dysku i czyszczeniu systemu z niechcianych plików.
 5. Prosty w obsłudze: wbrew obiegowej opinii, popularne dystrybucje takie jak Ubuntu, Linux Mint, czy elementary OS są bardzo proste w obsłudze.
 6. Oferuje wiele środowisk pulpitu: sam wybierasz jaki interfejs pulpitu najbardziej Ci pasuje (np. Unity, Gnome, Cinnamon, KDE, Xfce, etc.)
 7. Linux to Wolne i Otwarte Oprogramowanie. Żadnych kodów aktywacyjnych i cracków.
 8. Możesz liczyć na pomoc wielu ochotników, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą na forach i portalach społecznościowych, np.: http://ubuntupolska.pl
 9. Prawie każda aplikacja, którą znasz z Windows ma jedną lub więcej alternatyw w świecie open source. Zazwyczaj nie musisz pobierać programów ze stron producentów, bo większość oprogramowania jest dostępna za darmo w tzw. repozytoriach.
 10. Nie musisz kupować nowego komputera aby korzystać z Linuksa. Nawet dość wiekowy sprzęt jest w stanie uruchomić lżejsze odmiany Linuksa (np. Lubuntu, Xubuntu).

Mógłbym podać jeszcze kilka punktów ale może zostawmy to na następny post. Póki co masz 10 powodów aby dać szansę Linuksowi zamiast:

 1. przechodzić na Windows 7 lub 8,
 2. kupować nowy sprzęt podczas gdy twój stary komputer wciąż może ci posłużyć.

Mój przekaz jest prosty. Jeśli wciąż korzystasz z Windows XP zaplanuj zmianę systemu na darmowy. Jeśli znasz kogoś kto też używa XP wyślij mu ten artykuł. W dłuższej perspektywie zaoszczędzicie pieniądze, czas i ominie was ból głowy.

3 myśli na temat “Żegnaj Windows XP, witaj Ubuntu

 1. Linux ma też kilka wad. Używam w domu xubuntu i bardzo sobie chwalę ale cioci Jadzi bym nie proponował bo kto wie, może ciocia zechce sobie obejrzeć Fakty TVN? No i klops. Linux nie obsługuje sliverlighta i jak dotąd nie udało mi się tego zmienić 🙁 . Do zalet dla szarego użytkownika bym dopisał bardzo wygodne aktualizacje systemu i programów. Praktycznie bezobsługowe, dzięki czemu nie ma obaw że przy aktualizacji javy załadujemy sobie jakiegoś Aska albo inny badziew.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *