Otwarty czy zamknięty?

open closeDlaczego otwarty system operacyjny (Linux) jest lepszy od systemu z zamkniętym kodem źródłowym (Windows)? Przedstawiam kolejne powody.

  • Windows Update od kiedy pamiętam był powolny i nie pozwalał wyłączyć komputera zanim nie zainstaluje wszystkich aktualizacji (choć to domyślne zachowanie można zmienić w ustawieniach). Mechanizm ten aktualizuje tylko wybrane elementy systemu, pomijając aplikacje zainstalowane przez użytkownika. W systemach Linuksowych aktualizacja dotyczy całego systemu (a więc wszystkich aplikacji) i zazwyczaj nie trwa tak długo jak w systemie Microsoftu. Dodatkowo to użytkownik określa kiedy chce dokonać aktualizacji.
  • Instalacja Linuksa zajmuje od 5 do 30 minut w zależności od używanego sprzętu. Użytkownik zazwyczaj otrzymuje cały pakiet pre-instalowanych aplikacji. W wielu przypadkach nie trzeba nic dodawać, chyba że korzystasz z bardzo specyficznych aplikacji lub masz swój ulubiony zestaw.
  • Możesz wypróbować wybraną dystrybucję zanim zainstalujesz ją na dysku (czego nie można powiedzieć o Windowsie). Wystarczy do tego pendrive z obrazem systemu.
  • Linux jest używany w sytuacjach awaryjnych do tworzenia kopii zapasowych lub przywracania plików gdy Windows nie chce się uruchomić lub gdy dopadły go wirusy (np. Redo Backup)

Nadal się zastanawiasz który system wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *