Na skróty: usuwanie starych wersji kernela

Jeśli na co dzień korzystasz z Ubuntu (lub systemów pochodnych) to prędzej czy później zauważysz, że na partycji systemowej (/) z czasem ubywa miejsca. W dużej mierze jest to spowodowane tym, że stare wersje jądra systemu zostają zachowane „na wszelki wypadek”. Jeżeli nasz system prawidłowo działa na nowym kernelu to możemy się pokusić o usunięcie starych wersji.

Bardzo dobrym programem, który pozwala na wyklikanie całej operacji jest Ubuntu Tweak. W odpowiedniej zakładce możemy wyczyścić nasz system ze zbędnych plików.

Isnieje jednak szybsze i sprawdzone rozwiązanie, które za jednym zamachem usuwa wszystkie wersje kernela poza aktualnie używaną.

Dla pewności możemy najpierw sprawdzić z jakiego jądra aktualnie korzystamy:

uname -r

Następnie wklejamy poniższe polecenie do terminala:

sudo apt-get remove --purge $(dpkg -l 'linux-*' | sed '/^ii/!d;/'"$(uname -r | sed "s/\(.*\)-\([^0-9]\+\)/\1/")"'/d;s/^[^ ]* [^ ]* \([^ ]*\).*/\1/;/[0-9]/!d')

Po przejrzeniu listy plików do usunięcia możemy zatwierdzić całą operację. Gotowe!

7 myśli na temat “Na skróty: usuwanie starych wersji kernela

  1. Działa. Po tym wreszcie mogłem zainstalować nowe aktualizacje systemu. Przed tym nie mogłem tego zrobić. Proste i skuteczne.

  2. Działa. Ubuntu 14.04. Miałem jądro 3.17 a zachciało mi się nowszego (3.18). Po jego zainstalowaniu laptop zawieszał się po uruchomieniu Unity. Po wejściu w menu GRUB’a poprzez wciśnięcie klawiszu SHIFT uruchomiło się menu dzięki, któremu mogłem uruchomić Ubuntu na starym (3.17) jądrze. Po jego uruchomieniu zastosowałem wyżej opisaną komendę. Działa. Dziękuję i pozdrawiam.

  3. Witam dziś po aktualizacji jądra systemu moje Ubuntu 16.04 Lts padło, na szczęście Grub daje opcje wyboru startu z poprzedniej wersji jądra systemu, a polecenie z tej strony robi co ma robić 🙂 Od czterech lat na linuxie i do tej pory zadziwia mnie łatwość naprawy Linuxa do Windows 7 nie wracam tam by była reinstalacja w podobnej sytuacji 🙂 Dziękuję za pomoc pozdrawiam 🙂

  4. Znakomicie dziala na Mint 18.3, ktory panuje juz na trzecim moim kompie. Po wielu latach meczarni na kilku wersjach Windows stwierdzam, ze nigdy wiecej Windows-a, to jedna wielka pomylka, Linux wyprzedza go o cala epoke. Dzieki wielkie i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *